Tall i reklame
60-90 minHer utforsker elevene hvordan tall kan fremstilles på ulike måter og brukes som virkemiddel i argumentasjon.



Gjennomføring
Introduser hva du ønsker at elevene lærer i løpet av arbeidet:
- kan ha ulike grunner til å gi deg informasjon
- Tall og data kan brukes for å underbygge argument
- Tall og data kan vinkles for å passe ulike meninger
Klassesamtale
Elevene skal jobbe med en nyhetsmelding fra Helsedirektoratet med tittel "8 av 10 sitter for mye".
Les nyhetsmeldingen og prat sammen om den.
- Hvilke andre titler kunne nyhetsmeldingen hatt? Hvordan kunne det endret vinklingen på informasjonen?
- Hvem er Helsedirektoratet, og hvilken tillit har vi til informasjon fra dem?
Vis video
Vis videoen om tall og informasjon. Videoen ligger også på elvsiden.
Elevene gjør oppgave 1
Elevene forsøke å fremstille verdien 8 av 10 på så mange ulike måter de klarer. Gi dem gjerne en tidsramme på inntil 5 minutter.
Elevene gjør oppgave 2
Elevene rangerer de ulike måtene de har fremstilt 8 av 10 på ut fra hva de synes ser størst og minst ut.
Elevene gjør oppgave 3
Elevene skal se for seg at de er et reklamebyrå. De har i oppdrag å fremstille informasjonen fra Helsedirektoratet for en aktør som de velger selv. Forslag er Stressless, SATS og Dagbladet.
Først må elevene bli kjent med aktøren. Hva selger de? Hvordan kan meldingen fra Helsedirektoratet brukes for å fremme deres budskap?
Så skal elevene lage en pitch på 30 sekunder der de viser frem hvordan de ville fremstilt informasjonen, og ikke minst hvorfor. La reklamebyrået overbevise kunden sin!
Velg gjerne ut noen av gruppene som kan presentere pitchen sin for klassen. Ta en oppsummerende klassesamtale rundt hvilke virkemidler de har brukt for å vinkle tallverdien best mulig.
Elevene gjør oppgave 4
Elevene diskuterer hvilken aktør de ville hatt mest tillit til og begrunner valget. Oppsummer deretter i plenum: Hva gjør at vi har tillit til en aktør?
Avslutning
Ta en felles oppsummering i klassen der dere ser på målene for timen, og hva dere har lært:
- Aktører kan ha ulike grunner til å gi deg informasjon
- Tall og data kan brukes for å underbygge argument
- Tall og data kan vinkles for å passe ulike meninger
Alternativer
Kompetansemål
Matematikk 9. trinn
Utforske og argumentere for korleis framstillingar av tal og data kan brukast for å fremje ulike synspunkt.
Tverrfaglige temaer
- Demokrati og medborgerskap
